Galitši vürstil Radoslavil on kolm poega. Tegelikult viis, aga paganate vastu läheb sõtta kolm kõige vanemat. Vanim poeg, Savolaxi vürst Vladimir ei jõua koduuksest palju kaugemale, kui kohtub juba Ida-Soome ühendmalevaga.
Vladimiri väesalga purustamine ja maalinnuse alistamine läheb korda eriliste äpardusteta. Kuna tegu on vanima pojaga, ei võta me tema maad ära, vaid veename teda üle tulema paganate leeri. Nii külvame ka lõunasse lahkheli seemneid.
Suurvürst Radoslaviga pole meil pärast Savolaxi alistamist asja, aga tema ülejäänud kaks poega jätkavad katseid kuninga maade rahu rikkuda.
Rahu on sõlmitud ka Kiieviga, nii et saame keskenduda kodumaa kaitsmisele. Hopjori Mikko ja vadjalaste vanem Vjatšeslav hävitavad kahe peale kõik venelased, kes proovivad meie randades kanda kinnitada. Vjatšeslav on mäletatavasti Novgorodi praeguse suurvürsti vend, kuid tal pole lootust seda tiitlit pärida.
Õpetan praegu kirjatarkust ainult kahele lapsele: nii kuningas kui tema sõber Jalo andsid oma vanimad tütred minu kasvatada. Kuid kuningatütar Mettast on pärast ihulise küpsemise algust saanud tuulepea, kes mõtleb rohkem poistest ja pidudest kui ajatutest tarkustest. Särav pealinn pakub printsessile ohtralt ahvatlusi.
Ma olen varsti 70-aastane kogenud alkeemik, aga neidude tujutsemisele pole ma vastumürki leidnud. Ütlen Mettale, et kui pidutsemised ei lõppe, pole mul võimalik tema õpetamist jätkata. Metta noogutab armulikult nagu kuninganna kunagi. "Kratt, sa taipad nagu ma isegi, et minust saaks väga kehv ja rumal teadmanaine. Ära muretse - nüüd on tänavad ja nurmed raamatukogu asemel minu õpitoaks, et ma saaksin aru, kuidas Eestimaal tegelikult elatakse."
Rootsi vallutab üürikest aega meie kätes olnud Ahvenamaa ketserlike mässuliste käest varsti tagasi. Seda nähes saab Satatieto aru, et peab jultunum olema, kui tahab tõepoolest läänepoolsest kodusõjast kasu lõigata. Sobiv võimalus saabub siis, kui mässu alustab Ida-Götaland, kunagi Kalevipojale kuulunud rikas, kuid rahutu maanurk.
Mässu alustamine on götalaste vanemast Sunest eriti reeturlikult ajastatud. Kuningas Erik laskis ennast hiljuti just Ida-Götalandi kaitseks kiskuda lootusetusse konflikti võimsa Poolaga ja on parasjagu ülekaalukate invasioonivägedega võideldes kimpus. Juba on langenud Kalmar (mis muide uue krahvi võimu all varsti ka Poolast rahumeelselt lahku lööb). Satatieto saadab oma kratiga Södermani Valtale teate, et kui too Skänninge ära võtab, saab ta vastutasuks hertsogitiitli. Valta ei lase seda endale kaks korda öelda.
Sõda lõppeb nii, et krahv Sune läheb Norrasse pagulusse ja tema mässulise provintsi jätab Satatieto endale. Kui keegi seda ussipesa valitseda suudab, siis tema. Oma kuningriigis viib ta samal aastal läbi valitsemisreformi. Kuninga õde Maija on nüüdsest Liivimaa hertsoginna, kellele allub ka latgalite vanem. Valtast saab Ida-Götalandi hertsog, nagu lubatud. See on vaid aunimetus, aga au maksab keskaja Euroopas nii mõndagi ja paganad ei ole selles osas erandid. Nüüd on lõppenud olukord, kus semgalite Kaupo oli kuninga järel ainus suurvanem ja seeläbi justkui riigi tähtsuselt teine mees.
Sohipoja osas on Satatieto pisike sõjakavalus vett vedama läinud, sest nähes, kuidas valitseja poissi kohtleb, teavad kõik juba ammu, kelle poeg ta tegelikult on.
Kui kuningas lõpuks teada saab, et sellised jutud liiguvad, on ta ehmunud ja pahane. Peagi saadab ta poja jatvingide vanema juurde kasupojaks, et teda Rävalis vähem näha oleks. Seal õpib Voitto preisi keelt ning preisi sõjamehetarkusi, enne kui preislased ajaloo näitelavalt minema pühitakse.
Kuninganna Tyyni (kes on muide mõne kuu eest sünnitanud kolmanda tütre nimega Tyyne) tuleb välja huvitava ettepanekuga. Meie salakuulajad teavad iga Rävala varga ja mõrtsuka tegemisi ja liikumisi. Muidugi võib neile kõigile lihtlabaselt kammi turja lüüa ja nad Veskimäele võlla tõmmata. Teisest küljest võiksime mõnda usaldusväärsemat varast ehk... enda huvides kasutada. Kuningas leiab, et see on suurepärane mõte.
Viis kuud hiljem sõidab Rävala kindlusesse tõld, mis on täis raskeid kirste. Kuninganna täitis oma lubaduse. Kui ma uudishimust küsin, kellelt aare on röövitud, lohutab Tyyni mind, et igatahes mitte üheltki elavalt hingelt. Seal on igasuguseid esemeid, münte, kange, maske ja kujukesi. Kõik üksnes kullast ja kalliskividest.
Veidi hiljem õnnestub mul välja selgitada, et tegelikult pärineb kuld hispaania konkistadooridelt, kes röövisid selle ühelt Tuneesia sõjalaevalt, mis oli aarde vallutanud Sitsiilia mereröövlitelt, kes võtsid selle frangi seiklejate käest, kes õngitsesid selle siis ilmselt välja kusagilt Egiptusest. Ja ometi ei muuda see lugu, mille käigus kõik tegelased hukkuvad, mind sugugi murelikuks. Olen ilmselt kalliskivide vilkumisest pimestatud. Sellist aaret pole keegi meist varem näinud.
Rauhale on kingitud hundikutsikas, kelle ta on suutnud päris taltsaks teha. Kui 11-aastane prints aga tõbiseks jääb, uitab hunt sageli omapead ja jääb ühel sügisõhtul jalgu rüütel Asikko nooremale pojale Urhole, Rauhast kaks aastat vanemale poisivolaskile. See tõbras teeb süütu looma pikemata vagaseks ja on saadud naha üle veel uhke.
Rauha tihub nutta, mis tal muud ikka teha.
1. märtsil 1249 istub Suur-Soome kuningas Satatieto I, eestlaste kalev ja Eestimaa hertsog, lõunalauda. Teda ootab õlles ja mündis hautatud hirveliha seente ja kaalikatega, joogiks vein ja järelroaks kohupiimakakud. Parimast kaerajahust tehtud ja pähklipuruga ülepuistatud kakud on oivalised. Aga Satatieto ei saa seda kunagi teada, sest järelroani jõudmata prantsab ta lämbudes näoli liuale, suu seeni ja lihaleent täis..
Kui kuulen, et kuningas on mürgitatud, hakkan loomulikult mõtlema kahtlusalustele, kuid ei suuda oma nördimuseks ühtainsat välja valida. Satatieto ise oleks oodanud halba Eriksättenitelt - nii Uusimaa põduralt vanemalt Magnuselt kui Rootsi kuningalt Erikult, olgugi viimane nimeliselt tema liitlane. Ju luges Erik ka Ida-Götalandi asja reetmiseks. Tema sugulane ja sõber Magnus kuulub äärmuspaganate parteisse, kes kuluaarides räägivad viimasel ajal koguni, et üllas Rootsi kuningas olevat paganate tõeline liider.
Kahtlustama peab loomulikult ka Galitši vanemat Radoslavi, kelle nõelatorked Eesti hiiglasele sõjalises mõttes ohtu ei kujuta. Miks poleks ta pidanud proovima käänulisemat teed? Omajagu kõrgilt on viimasel ajal ennast üleval pidanud Saaremaa vanem Armas, kes päris äsja oma õelt (kes oli Rootsi kuninga õukondlane ja üürikest aega vasall) Dalarna maakonna Rootsis. Ka tema kuulub äärmuspaganate kilda ja tunneb vimma Ida-Götalandi hertsogi vastu, kes oli kadunud kuninga soosik.
Või oli see mõne teise naaberriigi töö? Götalandi mässuliste temp? Ämblikuvõrgu kättemaks? Egiptuse aarde needus? Või lasub needus Kalevite dünastial, mille ükski valitseja pole näinud oma pärijat meheks sirgumas? Me ei tea isegi seda, kes mürgi kuninga toidulauale sokutas. Mõned kohalikud kaabakad, kes seda niikuinii väärisid, lasen ma igatahes üles puua, et rahvas näeks õigusemõistmise vääramatust. Ning Egiptuse aarde käsin varahoidjal kangideks sulatada ja võimalikult ruttu välismaale toimetada.
Hunditapja Urho upub Härjapea jõkke samal päeva õhtul, mil Satatieto (1217-1249) sureb ja kroon Rauha I (snd 1236) pähe pannakse.
Kohe oma valitsusaja alguses uuendab Rauha liitu Rootsiga ja sõlmib rahu Galitšiga. 1249. aasta kevadel avatakse Rävalis esimene linnakool. Kaupmeestele kulub see väike žest ära, sest Tyyni tembud on neid viimasel ajal kõvasti vaesemaks teinud.
Võimuvahetus möödus õige valutult ja mässudeta, kuigi Rauhal kuluvad veel mõned kuud, et ennast tõeliselt kehtestada. Kahe aasta pärast saab täisealiseks tema kergemeelne vanem õde, juba nelja aasta pärast on meheks sirgunud ka uus kuningas ise. Ta on vaikne, haiglane ja kõhetu väike poiss, aga õnneks mitte lollpea.
"L'Estoire de Merlin" (ca 1316) |