Saturday, April 5, 2014
XXIV - simman Rauha kojas (14. märts 1253)
Sõda Smolenskiga on jäänud peamiselt Rostovi vürsti õlgadele, kes on ära võtnud Vitebski ja Vjazma ning sihib nüüd võimalust vaenlase hästi kaitstud pealinna alla tungida. Mettal ja tema mongolist mehel sünnib esimene tütar. Rävalis aga peetakse hilistalvel võõruspidu, kuhu kutsutakse kõik vanemad. Need, kellel on meheleminekueas tütreid, hoolitsevad, et neiud kindlasti kaasa tuleksid. Paljud loodavad, et noor kuningas valib jumalate juhatusel ühe näitsikutest välja.
1. Taimi, Viiburi vanema Havu tütar, oma noorusele vaatamata väljapaistev isiksus ja isa nõuandja.
2. Evalda, semgalite vanema Kaupo tütar, kelle viiest vennast neli on praeguseks maavanemad. Häbelik, kuid terane ja väga nägus.
3. Sati Satakunta. Hall hiireke, kuid tema isa, Södermani hertsog on meie ürituse nimel palju kangelastegusid teinud. Vähemalt pole karta, et ta sulle venelase sünnitab.
4. Kuigi, venelastest rääkides: Malanja Rurikovitš, Savolaxi vanema tütar on niihästi kaunis kui kuratlikult andekas, kuigi tädi Tyyni tasemele tema kaupmeheoskused siiski niipea ei jõua. Rjuriku järeltulija, mõistagi. Ja kristlane.
5. Päivi Karjalast, naine, kes peaks suutma sünnitada vägevaid sõjamehi. Isa on venelane, aga tütar juba pigem karjalane. Kaunis, nagu enamik teisigi külalisi. Arvatavasti äärmuspaganate toetaja, kes ei pruugi Rauha elukommetega leppida. Aga noh, ohvrikivi on metsas olemas...
6. Premislava, eelmise õde. Iseloomult erakordselt meeldiv inimene, tõenäoliselt suurepärane lapsevanem. Tark samuti. Oleks tore, kui saaksin samasugust kirjeldust ka meie kavaleri puhul kasutada.
7. Läpsä, Saaremaa vanema vanatüdrukueale lähenev õde. Ilmselt läheks sellel jäätükil Rauhaga raskeks.
8. Weslikan, jatvingide vanema õde, kah üks hallivõitu preisi hiireke.
9. Gelennis, eelmise õde, kuid palju säravam figuur. Naine, kes suudab ka kõige ülbemal rüütlil paari lausega suu kinni panna.
10. Kohal on ka lõunamaiste paganajate esindajad, näiteks Esin, kes on pärit Musta mere lähistelt Chortitzast. Igati sümpaatne ja mitmekülgselt andekas tüdruk, kahju, et tema loori alla ei saa vaadata.
11. Karacik, kelle ainus eelis õega võrreldes on kaheaastane vanusevahe.
12. Bozcin Uzensist. Kui tema nime hääldamist oleks võimalik ära õppida, võiks temasugusest vagurast tallekesest saada Rauhale sobiv naine. Või siis deemonitest näritud melanhoolik, kes mõrvab end koos oma lastega, raske ennustada.
Anna oma eelistusest kommentaarides või foorumis teada.
Thursday, April 3, 2014
XXIII - oht idast (1249-1253)
Prantsuse manuskript, 1286 |
Kuningas ei pööra õe vallutustele tähelepanu, sest ta töötab päevad läbi koos nõuandjatega Satatieto tornis, uurides idapoolsete piirialade kaarti. Unenäod hoiatavad teda Rostovi eest. Suurvürstiriigil on praegu hõlbus läbi sõbralike naaberriikide meie pihta hoope anda. Meie aga ei saa Rostovi alla tungida, sest Smolenski ja Novgorodi vürstid on teel risti ees. "See on asi, millega tuleb varem või hiljem tegeleda," resümeerib Rauha. "Mina olen kohe praegu valmis," ütleb Mikko. "Kõik on valmis."
Nõrgim lüli meid ähvardavas piiramisrõngas on Novgorodi suurvürst Mihajlo, keda Mikko läheb kimbutama tema enda titulaarlinnast värvatud malevaga. Bežetski vürst Jogaila peaks ründama oma pisikese väega Zaozerjet ja püüdma selle ära võtta, samal ajal kui Mikko oma hiigeljõuga lõuna pool Beloozero ja Uglitši all suurema osa tööd ära teeb. See ongi kogu sõjaplaan, jõudude vahekorda arvestades pole keerulisemat vaja.
Kui Bežetski leedukast vürst esimesena Zaozerje aladele tungib, kuulutab Novgorod meile ootuspäraselt sõja. Ent meie liitlasena asub relvile kuningas Erik, kes hakkab kohe sõjavägesid koguma ja sisemaa poole saatma.
Jogaila murrab läbi kiiruga kokkuklopsitud kaitse ja asub linnust piirama.
Päev-paar pärast piiramise algust saab Bežetski vanem pihta müürilt heidetud kiviga ja valmis ta ongi, esimene kõrgest soost langenu selles sõjas. Tema maa ja vasallivande pärib üks lapseohtu serblasest väikeülik nimega Njegos Vseslavitš.
Mikko annab Beloozero kandis Novgorodi suurvürstile hävitava lahingu, mis peaks tolle edasise vastupanu murdma.
Enne linnuse langemist ootab teda ebameeldiv üllatus. Novgorodlaste abimalevat, mis püüab piirajaid hilinenult kimbutada, juhatab Mikko enda vennapoeg, kes on mingil viisil venelaste juures peamiseks väejuhiks saanud. Kutsikal pole seekord siiski vähimatki võidulootust. Õnneks ei puutu sugulased lahinguväljal kokku, nii et mõlemad lahkuvad elusalt ja tervena.
Aprilli lõpuks on esimene vene kindlus langenud.
Kui kuningale isalikku eeskuju ja distsiplineerivat mõju andnud väepealik on Rävalist eemal, andub Rauha joomingutele ja lõbustustele, ignoreerides kasuema manitsusi. Ainult kehvavõitu tervis hoiab teda mõnevõrra tagasi.
Kohe Novgorodi piiri taga jälgib sõja kulgu Rostovi suurvürst Vladimir. Eakas, kuid võimekas ja võitlushimuline sõjamees muutub kannatamatuks ja tuleb viimaks naabrile appi. Suur sõda, mille eest jumalad Eestimaad hoiatasid, on käes, aga me oleme selleks valmis.
Lippude alla tõuseb enamik meie vasallidest, nii et kergem on loetleda mahajääjaid. Saaremaa, Dalarna, Kemi, Ojamaa ja Österbotteni ehk meretaguste alade malevad jäävad kodu kaitsma. Ülejäänud vanemad tormavad itta. Käimas on tõeline paganlik ristisõda, millest keegi ei taha kõrvale jääda.
Rauha jätab järelejäänud Novgorodi alade vallutamise rootslastele. Beloozero ning Uglitši provintsid saavad Suur-Soome kuningriigi osaks. Nüüd on meil lähtepunkt, kust rostovlasi kimbutada.
Beloozero ehk Valgjärve (tänapäeval Belozersk). Via link |
Oluline pole tegelikult lühike lahing ise, vaid see, et pärast lahingut hävitavad soomlased pagevatest vaenuvägedest umbes 5000 meest ehk enam kui kolmandiku kõigist Uglitši alla tunginud rostovlastest. Mikko viib Novgorodi linna väe korraks koju puhkama, soomlased aga taanduvad põhja poole. Rostovi väed on veel liiga suurearvulised, et meil oleks tahtmist vene vürsti isiklike maade vastu rünnakule asuda. Selle peale võtavad venelased ära nõrgalt kaitstud Uglitši ning ühendmalev koondab jõude, et neid sealt välja lüüa. Novembris 1250 on Uglitš ilma tõsisemate lahinguteta vabastatud ja Vladimiri väed taanduvad taas. Rootslased vallutavad samal ajal novgorodlastelt Zaozerje, laiendades meile sõbralikku ala põhja suunas.
Kökötšu annab endast parima, et kuningale meele järgi olla. Rauha aga kannab õe austaja peale salamisi aga kerget vimma. Kuigi ta on nõus laskma mongolil endale ratsutamist ja vibulaskmist õpetada - sest Kökötšust paremat vibumeest ei leidu kogu Põhjalas -, ei jäta ta kunagi rõhutamata seisuslikku vahet, mis teda khaani sohipojast eristab. Võimalus, et kuningas paneb tema unistuste täitumisele veto, teeb armunud džigitile muret, ent tegelikult on oma halvast käitumisest häiritud eelkõige Rauha ise. Mõistusega on ta veendunud, et kuningad seisavad sõprusest kõrgemal ning peavad lähtuma üksnes huvidest, ent noore valitseja südamele teeb see mõte haiget.
Ka järgmise aasta kevadel võitlevad soomlased Uglitši kaitsel. Neile on appi jõudnud uljas Virumaa vanem Kolli. Kurikuulsa Ensio poeg on vastupidiselt oma mässulisele isale Kalevite kojale ustav ning tõestab seda isikliku sangarlikkusega, minnes kuulu järgi koguni üksi kümne rüütli vastu.
Sangarid saavad paraku surma. Eriti kindlasti saavad surma lahingus vilumatud sangarid, kes võtavad võidelda kümne raskelt relvastatud rüütli vastu. Kolli on teine meie pealik, kelle elu see sõda nõudis.
Maikuus õnnestub vürsti meestel soomlased Uglitši alt välja tõrjuda ja linn teist korda ära võtta.
Kaotus ei tee kuningale vähimatki muret. Esiteks käivad lahingud üksnes vene aladel. Teiseks võitlevad rostovlased vaenulikul maal ja kaotavad väljasööstude ning varitsuste käigus veel üle 1100 mehe.
Kolmandaks saab piiramisel surma vürst Vladimir. See ei olegi ehk nii hea uudis kui tundub, sest tema poeg, seni iseseisva Sambia krahv Nikita on tegelikult võimekam valitseja. Aga Rävalis peetakse selle uudise puhul ikkagi maha kõva pidu. Kolmas ja väärikaim ülik on selle sõja käigus Marsile ohverdatud!
Ajad ja tuuled on muutunud ja veel hiljuti Tyyni kaitset nautinud pikanäpumehed võetakse Rävalas uuesti pihtide vahele, et linnatänavad kaupmeestele ohutumad oleksid. Kõige kurikuulsamad vargad ja petturid, kes on oma tööga rikastunud, tõmmatakse oksa. Teised lähevad pakku, nuudi alla ja seejärel pagulusse. Hiiumaa vajab asustamist, las kütivad Kassaris hülgeid.
Suur on meie kõigi imestus, kui Mikko ise seejärel tõuseb ja teatab, et noor mongol kõlbab tema mantlipärijaks küll. "Loodan, et Rostovi sõda jääb minule küll viimaseks," ohkab ta. "Keegi peab peagi kantsi valvamise üle võtma." Noor bastard lõpetab pärast pulmi kiiresti oma õpingud ja ta lüüakse Vardjate rüütliks. Mongol ei valetanud, sõjaasjandust tunneb ta tõepoolest põhjalikumalt kui keegi teine kuninga meestest.
Martial skill 17 |
Enne uut aastat kuulutab Smolenski vürst Roman sõja Oneega vanemale Mihkale. Meil pole kavatsust vasalli omapäi jätta, aga me ei taha ka, et Smolenski vürsti väed segaksid meie põhivägesid, mis parasjagu Pereslavl-Zalesski piiramisega tegelevad. Lubame Mihkale, et sekkume hiljem, kui Rostov on põlvili surutud. Veebruaris Pereslavl-Zalesski langebki, nagu langeb ka vähetähtis Moskva linn. Mõlemat ootab rüüstamine.
Pärast neid võite kuulutab kuningas ka Smolenskile sõja ja saadab Kökötšu Oneega järve äärde vaenlasi tagasi lööma. Veidi enne nende kohalejõudmist langeb lõunas Mikko kätte Kolomna, mis liidetakse kuninga maadega. Iseseisva üksusena tublilt tegutsenud semgalid võtavad endale Rostovi linna.
Vaenlane on nüüd nõus igasuguse rahuga ning suur on uue vürsti Nikita rõõm, kui talle jäetakse tema tiitlid ja vasallid ning tagatakse seisusele vastav koht Suur-Soome kuningriigi koosseisus.
Rostovi oht on likvideeritud, hiiglaslik suurvürstiriik teenib nüüdsest Eesti huvisid.
Kui Smolensk varsti rahuga lepib ja kuni Tšernigov või keegi teine meile kallale ei tungi, võib Eesti end geopoliitilises mõttes suhteliselt rahulikuna tunda.
Pärast Rostovi sõja (1250-1252) lõppu kingib Rauha oma õele ja tema järeltulijatele kena Uglitši linna. Kuninga õemees jääb praegu aga valitseja teenistusse, kuniks teda vajatakse. Kevadel võidab ta Oneega linnuse all oma esimese lahingu. Verevalamine on mongoli khaani poja vääriline.
See on kuningas Rauha I 1253. aasta alguses. Peab ütlema, et ta meenutab välimuselt kõige enam oma emapoolseid onusid, Leedu vanemaid, kuigi midagi oleks nagu ka Kalevilt endalt.
Nina ja lõug on täpselt nagu Kalevil! |
Subscribe to:
Posts (Atom)